Flash

राजु बोहरा–काठमाडौँ । नेपाली तीज गीतहरुमा पुरुष हाबी भएको भन्दै एक गीत भर्खरै सार्बजनिक भएको छ । हुन पनि पहिले-पहिले तीज गीतहरुमा मात्र महिला आवाज सुनिन्थ्यो तर पछी आएर पुरुष हाबी भए पछी आफ्नै कला संस्कृति र मौलिकता बोकेको तीज गीत यस्तै हो भनेर बिस्वाश गर्नु पर्ने आजको बध्यता भएको छ ।

पछिल्लो समय तीजका गितहरु बजारमा ल्याउने प्रतिस्पर्धा नै चलिरहेको छ । यस समयमा कसरी हुन्छ आफ्ना संगीत पारखीहरुलाई पृथक स्वाद दिने हरेक कलाकारहरुको चाहना हुन्छ । सोझो तरिकाले बुझ्ने हो भने यस गीतबाट पनि आफ्नो पृथक प्रस्तुतिको साथमा अशंख्य श्रोता एवम् दर्शकहरुको मन जित्ने बहानाको रुपमा गायिका गीता सेन्चुरीले यस गीतलाई बजारमा ल्याएकी हुन्ए कि भन्ने लाग्न सक्दछ । तर गहिरिएर बुझ्ने हो भने प्रस्तुत गीतले बिकृति र विसंगतिको बिरुद्ध आवाज उठाएको छ ।

’तीजका गित नारीले गाउ भन्थे बुढापाकाले, छोरा मान्छे गायक भए तीजका भाकाले,, गाली हैन गुनासो हो सबले मनमा लिनु है , मैले बढी बोल्या भए क्षमा दिनु’ दिने है भन्दै गीतकै माध्यम बाट गायिका गीताले यदि आफुले गल्ति बोलेको भए क्षमा समेत मागेकी छिन् । भरत बराकोटीको शब्द र वसन्त थापाको लयमा सृजनाले सजिएको  “क्षमा दिनु है” बोलको म्युजिक भिडियोमा गीतको भावअनुसार महिला मात्र समाबेस गरिएको छ ।

मोडल सम्झना बुढाथोकीले नृत्य सहितको अभिनय बाट पनि बिकृति र विसंगति बिरुद्ध प्रहार भएको छ । गीता सेन्चुरिको स्वर लहरी बाट सुसजित यस गीतको म्युजिक भिडियोलाई निर्देशन कपिल  लामाले गरेका हुन् भने छायांकन राजेश घिमिरेले र सम्पादन बिष्णु शर्माले गरेका छन् । गीता सेन्चुरीको प्रस्तुतिमा बजारमा आएको यस गीतलाई बसन्त थापाको आफ्नै युटुब च्यानल मार्फत सार्बजनिक गरिएको हो ।

भिडियो हेर्न तल क्लिक गर्नु होला ।

Published date : 2018-08-17

सम्पर्क ठेगाना

NEPALI SONGSKHABAR .COM
KATHMANDU -ANAMNAGAR
PHONE 9808750580
EMAIL:- [email protected]
For Adv :- 9808750580

सामाजिक सञ्जालमा हामी

हाम्रो टिम

सस्थापक / सल्लाहकार
दिलिप योञ्जन तामाङ ,हाल अमेरिका

कार्यकारी निर्देशक
राजेन्द्र पुरी
डेक्स सम्पादक
बविता श्रेष्ठ
सम्पादक
रोशन पोखरेल
बजार ब्यावस्थापक
अमन श्रेष्ठ
ओम श्रेष्ठ